×

طرح آموزشی-تربیتی قاریان ممتاز نوجوان و جوان قرآن کریم (اُسوه)

اجرای طرح آموزشی تربیتی اُسوه با سرمایه­ گذاری در بخش قاریان نوجوان ممتاز سراسر کشور، با طراحی نظامی جامع که ناظر به همه ابعاد تربیت یک قاری ممتاز در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران باشد، تدارک شد.

طرح آموزشی ـ تربیتی قاریان نوجوان و جوان قرآن کریم (اُسوه) در یک نگاه

هنر تلاوت قرآن کریم در طول تاریخ اسلام همواره یکی از ابزارهای نافذ و مؤثر در تبلیغ دین مبین اسلام بوده است. در ایران اسلامی، حمایت بزرگ پرچمدار قرآن کریم -رهبر فرزانه انقلاب- از فعالیت­ های قرآنی، از جمله جریان قرائت قرآن، فرصتی بی­ بدیل برای رشد این هنر و قشر هنرمند قرّاء فراهم کرده است.

لزوم معرفی قهرمانان قرآنی در جامعه، در سخنان مقام معظم رهبری حفظه­ الله نشان از اهمیت و کارکرد راهبردی قرائت قرآن در نگاه ایشان دارد. از این­رو جهت شناسایی، هدایت و پرورش نوجوانانی نخبه در هنر پرفروغ قرائت، با هدف تربیت مبلغان شایسته قرآنی، طرح ۸ ساله آموزشی-تربیتی قاریان ممتاز نوجوان و جوان قرآن کریم موسوم به «اُسوه» به همت «جامعه فرهنگی قرآنی عصر» و با همکاری «شورای عالی قرآن» تدبیر و از سال ۹۳ به اجرا درآمد.

بر این اساس، اجرای طرح آموزشی تربیتی اُسوه با سرمایه ­گذاری در بخش قاریان نوجوان ممتاز سراسر کشور، با طراحی نظامی جامع که ناظر به همه ابعاد تربیت یک قاری ممتاز در تراز نظام جمهوری اسلامی ایران باشد، تدارک شد.

در این مدرسه تخصصی، با یک برنامه­ ریزی همه­ جانبه و با بهره ­گیری از آخرین دستاوردهای علمی و فنی و بهره­ مندی از اساتید مجرب، تلاش می­ شود تا شرایط مناسب جهت رشد و شکوفایی استعدادهای ناب قرآنی فراهم گردد و با تربیت قاریانی برجسته از حیث فنی وشخصیت ­های متدیّن و انقلابی، گامی جدّی در معرفی الگوهای قرآنی به جامعه ایران اسلامی و جامعه جهانی برداشته شود، ان­شاءالله.

 

عضوگیری

دبیرخانه طرح اُسوه، دو سال یک­ بار از طریق معرفی اساتید شاخص در استان­ های مختلف کشور و فراخوان در رسانه ­ها، از بین قاریان نوجوان نخبه و مستعد ۹ تا ۱۲ سال عضوگیری می‌کند.

مراحل عضو گیری:

بررسی و تأیید سطح فنی قرائت قاری توسط اساتید برجسته قرائت

بررسی و تأیید صلاحیت­ های اعتقادی، تربیتی و اخلاقی قاری توسط کارشناسان اُمور تربیتی

بررسی و تأیید صلاحیت­ های اجتماعی، اعتقادی، سیاسی و … خانواده قاری توسط کارشناسان اُمور تربیتی

 

برنامه‌های آموزشی ـ تربیتی

الف) حضوری:

دوره­ های بلند مدت (۱۶ دوره در ۸ سال)

دوره‌های بلند مدت، ۲ نوبت در سال (یک دوره در تابستان به‌مدت دو هفته و یک‌ دوره در زمستان به‌مدت یک هفته) برگزار می‌شود.

دوره­ های کوتاه مدت

دوره های کوتاه مدت، یک نوبت در هر دو ماه برگزار می شود. شرط حضور در این دوره ها کسب نصاب لازم در هر یک از ترم های آموزشی می باشد.

ب) غیرحضوری:

ارزیابی مرحله‌ای تلاوت

اساتید قرائت طرح، قطعاتی را به‌عنوان تکلیف تلاوت (تقلیدی-تطبیقی-آزاد) تعیین و  هر دو هفته به قاریان اعلام می‌کنند. قاریان، قطعه مشخص شده را تلاوت و ضبط نموده و در زمان مورد نظر به اساتید ارسال ­می نمایند. اساتید قرائت هم پس از استماع تلاوت‌ها، نظرات کارشناسی خود را ضمن ثبت در پرونده قاریان، در قالب فایل صوتی به ایشان منعکس می‌کنند. قاریان برتر در هر مرحله، توسط اساتید تعیین می‌شوند و دبیرخانه طرح اقدام به تشویق ایشان می‌کند.

مسابقه فرازخوانی

هر قاری می‌تواند همراه با تلاوت تکلیفی خود، حداکثر سه فراز کوتاه از آیات را انتخاب و در یک یا دو نفس تلاوت و ارسال کند. این فرازها توسط اساتید مورد ارزیابی قرار گرفته و تعدادی از آن‌ها به‌عنوان فراز برگزیده از نگاه کارشناسان انتخاب می‌شوند. پس از آن، فرازهای برگزیده در دو مرحله نظرسنجی (مقدماتی و نهایی) در شبکه اجتماعی دبیرخانه طرح با هم به رقابت می‌پردازند و بدین ترتیب برترین فراز برگزیده از نگاه مخاطبان نیز انتخاب می‌گردد.

مشاوره‌ تلفنی

این مشاوره ها شامل تماس تلفنی هفتگی اساتید طرح با قاریان در موضوعات تربیتی و اعتقادی، حفظ قرآن و سایر درس ها (به اقتضاء) می باشد.

 

گزیده­ ای از فعالیت­ ها و برنامه‌ها در دوره­ های حضوری

ارائه مباحث تربیتی و آموزش مهارت های سبک زندگی قرآنی به صورت غیر مستقیم (تعاملی)، مستقیم (اُردوهای جهادی و مهارت افزایی) و در قالب گفتمان های معرفتی

آموزش احکام شرعی و اصول اعتقادی شامل دروس احکام دین، اندیشه اسلامی و اندیشه های امام و رهبری

آموزش مباحث فنی قرائت قرآن کریم شامل صوت و لحن، تجوید و فصاحت، وقف و ابتدا و حفظ قرآن کریم

آموزش علوم قرآنی و دروس مرتبط شامل درک معنای آیات، تاریخ و علوم قرآن، منهاج (نهج البلاغه، ادعیه و زیارات) و آداب تلاوت قرآن کریم

آموزش سایر دروس مورد نیاز شامل قواعد و مکالمه زبان عربی، اصول و مبانی ورزش و تغذیه

برگزاری محافل باشکوه قرآن و کرسی‌های تلاوت

برگزاری ویژه برنامه های سوگواری در ایام شهادت و مراسم جشن و سرور در موالید اهل بیت (علیهم السلام)

ملاقات با علما و شخصیت های برجسته دینی و قرآنی

اُردوهای زیارتی و سیاحتی

ضبط تلاوت از قاریان به‌منظور پخش از شبکه‌های صدا و سیما

 

گزیده ­ای از فعالیت ها و برنامه‌ها در میان دوره ها

برگزاری جلسات شورای برنامه ریزی، شورای آموزش و شورای تهذیب طرح اُسوه به صورت منظم

برگزاری جلسات هم اندیشی با اطرافیان مؤثر قاری (والدین، اساتید قرائت و …)

اعزام هیأتی از ناحیه طرح اُسوه به منازل قرّاء در شهرهای محل سکونت‌شان، به منظور تقویت ارتباط فی‌مابین مجریان طرح و عناصر مؤثر اطراف قاری نوجوان. این سفرها و دیدارها (با عنوان طرح تحیّت) با میزبانی والدین و حضور برخی اقوام و دوستان نزدیک قاری، روحانی مرتبط، مدیر مدرسه و استاد قرائت وی در شهرستان و همچنین مسئولان و مربیان طرح همراه است.

استفاده از ظرفیّت فضای مجازی و شبکه های اجتماعی جهت بارگزاری مطالب مفید و ایجاد فضایی مناسب جهت تقویت ارتباطات دبیرخانه طرح با قاری و خانواده وی.

 

پیوند با طرح ارزیابی قاریان و مدرسان قرائت قرآن کریم

نظر به اهمیت تعیین سرفصل ها و منابع آموزشی طرح اُسوه و نیز به منظور آماده سازی قاریان جهت حضور موفق در آزمون های نظری و مهارتی طرح ارزیابی قاریان و مدرسان، طی هماهنگی انجام شده، اقدام به معادل سازی و بهره گیری مستقیم از منابع آزمونی طرح ارزیابی شد.

 

قاری اُسوه-تالی بصیر

قاریان عضو طرح اُسوه، پس از پشت سرگذاشتن موفق ۱۶ دوره پیش­ بینی شده طی ۸ سال، گواهی معتبر تخصصی «قاری اُسوه-تالی بصیر» را دریافت خواهند کرد.

 

آثار و محصولات تولید شده

الف) مکتوب:

کتاب تجوید و فصاحت (۳ مجلّد)

کتاب وقف و ابتداء (۸ مجلّد)

کتاب احکام دین (۸ مجلّد)

کتاب اندیشه اسلامی (۸ مجلّد)

کتاب تَرَنُّمُ العَرَبیَّه (۶ مجلّد)

کتاب اصول و مبانی ورزش و تغذیه (۸ مجلّد)

ب) صوتی و تصویری:

گلچین تلاوت ها و اذان های قاریان عضو طرح اُسوه شامل آلبوم­ های صوتی و تصویری

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *