×

گزارش اجمالی از آخرین روز «نهمین دوره ویژه قاریان ممتاز نوجوان و جوان » و نخستین روز «اولین دوره ویژه حافظان نوجوان ممتاز کل قرآن»

چهارشنبه ۷ شهریورماه ۹۷ / تهران

به گزارش دبیرخانه طرح آموزشی-تربیتی اُسوه، سیزدهمین روز از دوره نهم طرح سپری شد.

بر این اساس، صبح روز گذشته، چهارمین نشست هم ­اندیشی والدین قاریان عضو طرح اُسوه برگزار شد. در جریان این نشست، تعدادی از مسئولان طرح اُسوه به بیان دغدغه ­های تربیتی و آموزشی پرداختند، همچنین رئیس مجمع مشورتی والدین قاریان عضو نیز در این جلسه، به ارائه گزارش از اقدامات انجام شده این مجمع و بیان نظرات و پیشنهادات والدین قاریان عضو پرداخت.

هم­زمان با برگزاری این نشست، کلاس­ های آموزشی نیز با حضور محسن یاراحمدی، علی ­اکبر کاظمی و علی ­اصغر شعاعی (استادانِ درس صوت و لحن) و سید مهدی سیف (استاد درس وقف و ابتداء) دنبال می ­شد.

در موعد عصر، مراسم اختتامیه «نهمین دوره طرح آموزشی-تربیتی اُسوه ویژه قاریان ممتاز نوجوان و جوان قرآن کریم» و افتتاحیه «اولین دوره این طرح ویژه حافظان کل قرآن کریم» با حضور تعداد زیادی از شخصیت­ های برجسته قرآنی کشور برگزار شد.

این مراسم با شکوه، با تلاوت آیاتی از قرآن کریم توسط امیرحسین رحمتی (قاری جوان عضو از استان گلستان) آغاز شد.

پس از آن محمدتقی میرزاجانی، مدیر طرح اُسوه به ارائه گزارشی پرداخت. میرزاجانی در ابتدای صحبت‌های خود ضمن عرض خیرمقدم به حاضران با اشاره به اینکه در حال حاضر هفتاد قاری و حافظ کل قرآن در این دوره همراه با والدین خود حضور دارند، از وارد شدن این طرح به پنجمین سال فعالیت خود خبر داد و گفت: در فاصله دوره هشتم که اسفندماه سال قبل در تهران و خوزستان برگزار شد تا این دوره توفیقاتی حاصل شده است.

وی افزود: اولین توفیقی که از دوره گذشته تاکنون به­ دست آمده، عضوگیری جدید در بخش قاریان بوده است. در این زمینه ۱۲ قاری ممتاز ۹ تا ۱۲ ساله به جمع اعضای طرح اُسوه اضافه شدند.

مدیر طرح اُسوه، تأسیس طرح آموزشی-تربیتی اُسوه ویژه حافظان ممتاز نوجوان کل قرآن را دستاورد دیگر این طرح از دوره گذشته تاکنون عنوان کرد و ادامه داد: بعد از حدود پنج سال تصمیم گرفتیم طرح اُسوه را به حافظان کل قرآن کریم تعمیم دهیم. لذا این مراسم علاوه بر اینکه اختتامیه بخش قاریان هست، افتتاحیه بخش حافظان کل قرآن نیز هست و تا یازدهم شهریورماه در این بخش ادامه خواهد داشت.

میرزاجانی یکی دیگر از دستاوردها و توفیقات طرح اُسوه از دوره هشتم تا این دوره را کسب رتبه‌های برتر در مسابقات ملی و اعزام یک حافظ کل قرآن به مسابقات بین‌المللی کشور امارات عنوان کرد.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود اذعان کرد: توفیقی دیگری که از دوره قبل تاکنون به­دست آمده، تلاوت سه نفر از قاریان عضو طرح در محضر رهبر معظم انقلاب در طلیعه ماه مبارک رمضان امسال بوده است .

میرزاجانی در ادامه صحبت‌های خود مهم‌ترین دستاورد و توفیق این طرح را رشد معنوی و آرام آرام اعضای طرح عنوان کرد و گفت: خوشبختانه این موضوع به مرور در حال تحقق است.

وی افزود: در دوره نهم دو دیدار بسیار ارزشمند با آیت‌الله‌ جوادی ­آملی و دیدار با آیت‌الله فاطمی­ نیا که حاوی نکات فنی و بسیار دقیق و ارزشمندی اعضای طرح اُسوه بود توفیق شد.

در ادامه این مراسم کلیپ تصویری از هشت دوره برگزار شده طرح اُسوه پخش شد و پس از آن نیز حسین بیات (حافظ ممتاز نوجوان عضو از استان همدان)، به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید پرداخت.

قرائت میثاق‌نامه طرح اُسوه توسط دو نفر از اعضای جدیدالورود طرح، پویا رحمانی (قاری ممتاز نوجوان عضو از استان ایلام) و محمدحسین شاه علی (حافظ ممتاز نوجوان عضو از استان تهران) از دیگر برنامه‌های این مراسم بود و در ادامه آن نیز امیرحسین محبی (قاری ممتاز نوجوان عضو از استان لرستان)، آیاتی از کلام الله مجید را به سبک مرحوم استاد عبدالباسط و به زیبایی تلاوت کرد که مورد تشویق تمامی حضار قرار گرفت.

در بخشی از این مراسم، حجت‌الاسلام و المسلمین حمید محمدی، دبیر شورای توسعه فرهنگ قرآنی طی سخنانی با اشاره به اینکه آینده بسیار درخشان و روشنی را برای اعضای طرح اُسوه پیش‌بینی می‌کند، با بیان اینکه طرح اُسوه گذشته، تصمیم آینده روشن قرآنی برای زمان حال است، گفت: این طرح گذشته‌ای را حکایت می‌کند که تجربه‌ای برای آینده است، آینده‌ای بسیار روشن در وضعیتی که در حال حاضر در آن واقع شده‌ایم، است. بنابراین امروزِ طرح اُسوه حکایت از گذشته درخشان ما دارد که آینده‌ای درخشان‌تر انتظار آن را می‌کشد. بنابراین طرح اُسوه می‌تواند برای طرح‌های دیگر اُسوه باشد.

در ادامه این مراسم و قبل از تجلیل از برخی شرکت­ کنندگان در نهمین دوره طرح آموزشی-تربیتی قاریان ممتاز نوجوان و جوان قرآن کریم (اُسوه)، محمدعلی خواجه ­پیری (استاد و پیشکسوت قرآنی) طی سخنان کوتاهی به تشریح مبانی این طرح پرداخت.

پایان بخش این مراسم نیز تجلیل از برخی افراد حاضر در نهمین دوره طرح اُسوه بود که اسامی آنها به این شرح است؛

 

قاریانی که در طلیعه ماه رمضان امسال در مراسم دیدار جامعه قرآنی کشور با رهبر معظم انقلاب (مدظله العالی) تلاوت کردند (دریافت تبرکی انگشتر و چفیه از طرف رهبر معظم انقلاب)

-آقای امیرحسین حیدری از استان تهران (قاری و حافظ کل قرآن کریم)

-آقای مهدی عبرتی از استان گیلان (قاری و حافظ کل قرآن کریم)

-آقای سید محمدمهدی شیخ ­الاسلامی از استان همدان (قاری و حافظ کل قرآن کریم)

 

نماینده جمهوری اسلامی ایران در مسابقات بین‌المللی قرآن کریم کشور امارات (دریافت جایزه)

-آقای محمدرضا زاهدی (حافظ کل و قاری ممتاز کشوری و نماینده شایسته ایران در این مسابقات در رشته حفظ کل قرآن)

 

قاریان شرکت­ کننده در مسابقه خاطره ­نویسی از دوره قبل در مناطق عملیاتی خوزستان (دریافت جایزه)

-علیرضا باقری از استان اردبیل

-مهدی صادقی از استان تهران

-سهیل مقدس از استان کرمان

 

قاریان با اخلاق و منضبط در دوره نهم (دریافت جایزه)

-علی احمدی ­آسور از استان خراسان جنوبی

-ابرهیم توانچه از استان بوشهر

-علیرضا خالقی از استان اصفهان

-مهدی عبدلی از استان البرز

-محمدرضا جعفرپور از استان گیلان

-حسین جهانگیری از استان تهران

-پویا رحمانی از استان ایلام

-طاها محمدرضایی از استان تهران

 

قاریان شرکت­ کننده در مسابقات معماهای قرآنی (دریافت جایزه)

-امیرحسین لندرانی از استان تهران

-امیرحسین محبی از استان لرستان

-احمد نصیری از استان اصفهان

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *