×

ترتیل کل قرآن با صدای حافظ کل و قاری نوجوان عضو طرح اُسوه رونمایی شد

به نقل از حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، ترتیل کل قرآن کریم با صدای حافظ کل و قاری نوجوان محمدرضا جعفرپور، قبل از ظهر سه­‌شنبه ۷ اردیبهشت ماه به میزبانی شورای عالی قرآن رونمایی شد.

به نقل از حوزه ارتباطات شورای عالی قرآن، ترتیل کل قرآن کریم با صدای حافظ کل و قاری نوجوان محمدرضا جعفرپور، قبل از ظهر سه­‌شنبه ۷ اردیبهشت ماه به میزبانی شورای عالی قرآن رونمایی شد.

تولید این دوره ترتیل از دی ماه سال ۱۳۹۸ در استودیو ۱۷ معاونت صدای جمهوری اسلامی ایران، به همت پایگاه قرآن ایران صدا و همکاری شورای عالی قرآن آغاز شد و پس از حدود یک سال در دی ماه سال ۱۳۹۹ پایان یافت.

در ابتدای مراسم رونمایی، محمدتقی میرزاجانی، معاون اجرایی شورای عالی قرآن و رئیس طرح اُسوه گفت: بهانه تشکیل این برنامه دو موضوع است: یکی رونمایی از دوره ترتیل کل قرآن با اجرای محمدرضا جعفرپور و دیگری اهمیت دادن و ابراز توجه به مقوله توسعه آموزش­‌های تخصصی قرائت و حفظ قرآن در بین نوجوانان به عنوان مبلغان قرآنی کارآمد که در آینده نزدیک به عنوان سفیران قرآنی جمهوری اسلامی ایران خواهند درخشید و کسب افتخار خواهند کرد.

در ادامه این مراسم، سیدعلی سرابی، قائم مقام شورای عالی قرآن، با تبریک این اتفاق خوب قرآنی و تأکید به ضرورت و تبیین رموز موفقیت آقای محمدرضا جعفرپور و خانواده وی و معرفی ایشان به نوجوانان و خانواده‌­های ایرانی، گفت: اجرای یک دوره ترتیل با رعایت همه ظرفیت­‌های صوتی، لحنی، تجوید و وقف وابتدایی کار بسیار مشکلی است که وی به خوبی از پس آن برآمده است.

سرابی سرمایه­‌گذاری بیش از جهت تولید ترتیل­‌هایی که در عین اصالت، ذائقه مخاطبان امروزی را هم تأمین کند ضروری دانست و با بیان این که شورای عالی قرآن پیش از این هم با برگزاری نشست­‌های تخصصی و جشنواره‌­های ترتیل به این مقوله پرداخته است، آمادگی شورا را جهت ورود جدّی­‌تر به این موضوع اعلام کرد و خواستار همکاری و همراهی صدا و سیما، اساتید قرآنی و کارشناسان نغمات دینی در این عرصه شد.

در بخش دیگری از این جلسه، مهدی شاملو مدیر ایران صدا، بخشی از فعالیت­‌های مجموعه ایران صدا که متکفّل حوزه فضای مجازی رسانه ملی است را تبیین کرد.

وی تولید محتوای مورد نیاز و ارائه آن با قالب­‌های جذاب از طریق رسانه­‌های نوین را از کارکردهای اصلی ایران  صدا دانست که با نوع کارکرد شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی متفاوت بوده و مورد استقبال مخاطبان است.

شاملو با اظهار خرسندی از رونمایی دوره ترتیل قرآن با صدای یک قاری نوجوان در ماه نزول قرآن، جهت توسعه این گونه تولیدات با مشارکت شورای عالی قرآن، اعلام آمادگی کرد.

در ادامه، محمدرضا جعفرپور، ضمن شکرگزاری به درگاه الهی، از زحمات پدر و مادر، اساتید، ایران صدا، شورای عالی قرآن و طرح آموزشی ـ تربیتی اُسوه که زمینه­‌ساز موفقیت وی جهت ضبط این دوره ترتیل بودند قدردانی کرد.

سعید رحمانی که کارشناسی ضبط این اثر را عهده‌­دار بود هم ضمن اشاره به سختی­‌هایی که تولید این دوره ترتیل داشت، یکی از ویژگی‌­های آن را ویژگی اقرائی و آموزشی دانست که توسط یک قاری نوجوان، با رعایت استانداردهای تجویدی، وقف و ابتدایی صوتی و لحنی به منظور الگوسازی برای سایر نوجوانان اجرا و تولید شده است.

علی قاسم‌­آبادی هم در بخش دیگری از جلسه، خواستار ورود ایران صدا به حوزه تولید اشعار و مناجات فارسی شد که با اقبال مخاطبان همراه است.

در ادامه جلسه، بهروان، مسئول پایگاه قرآن ایران صدا، امید نجف­‌زاده، تهیه­‌کننده و صدابردار این دوره ترتیل و نجات سیفی، قائم مقام رادیو قرآن، هر یک به بیان نکاتی پرداختند و از این اتفاق مبارک قرآنی تجلیل کردند.

لازم به ذکر است در خلال این مراسم، نماهنگی از پشت صحنه ضبط ترتیل، همچنین پیام تصویری فرهاد فلاح­پور استاد قرائت و حفظ محمدرضا جعفرپور در شهرستان رشت پخش شد و در پایان از این دوره ترتیل به صورت رسمی رونمایی شد.

علاقه مندان می­توانند با مراجعه به پایگاه قرآن ایران صدا این دوره ترتیل را دریافت نمایند.

فرازهایی از ترتیل محمدرضا جعفرپور

افزودن دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *